Maryland House of Delegates

From dKosopedia

Jump to: navigation, search

The Maryland Hosue of Delegates is the 141 seat lower chamber in the Maryland General Assembly. Delegates are elected from 21 single member district districts under the First-Past-the-Post or Single Member District/Plurality electoral system and from 12 two seat districts and 32 three seat districts under the Single Non-Transferable Vote electoral system.

House of Delegates

  • District 1A (Garrett & Allegany Counties)
George C. Edwards (R)
  • District 1B (Allegany County)
Kevin Kelly (D)
  • District 1C (Allegany & Washington Counties)
LeRoy E. Myers, Jr. (R)
  • District 2A (Washington County)
Robert A. McKee (R)
  • District 2B (Washington County)
Christopher B. Shank (R)
  • District 2C (Washington County)
John P. Donoghue (D)
  • District 3A (Frederick County)
Galen R. Clagett (D)
Patrick N. Hogan (R)
  • District 3B (Frederick & Washington Counties)
Richard B. Weldon, Jr. (R)
  • District 4A (Frederick County)
Joseph R. Bartlett (R)
Paul S. Stull (R)
  • District 4B (Carroll & Frederick Counties)
Donald B. Elliott (R)
  • District 5A (Carroll County)
Tanya Thornton Shewell (R)
Nancy R. Stocksdale (R)
  • District 5B (Baltimore County)
A. Wade Kach (R)
  • District 6 (Baltimore County)
Joseph J. Minnick (D)
John A. Olszewski, Jr. (D)
Michael H. Weir, Jr. (D)
  • District 7 (Baltimore & Harford Counties)
Richard K. Impallaria (R)
J. B. Jennings (R)
Patrick L. McDonough (R)
  • District 8 (Baltimore County)
Joseph C. Boteler III (R)
Eric M. Bromwell (D)
John W. E. Cluster, Jr. (R)
  • District 9A (Howard County)
Gail H. Bates (R)
Warren E. Miller (R)
  • District 9B (Carroll County)
Susan W. Krebs (R)
  • District 10 (Baltimore County)
Emmett C. Burns, Jr. (D)
Adrienne A. Jones (D)
Shirley Nathan-Pulliam (D)
  • District 11 (Baltimore County)
Jon S. Cardin (D)
Dan K. Morhaim (D)
Robert A. (Bobby) Zirkin (D)
  • District 12A (Baltimore County, Howard County)
Steven J. DeBoy, Sr. (D)
James E. Malone, Jr. (D)
  • District 12B (Howard County)
Elizabeth Bobo (D)
  • District 13 (Howard County)
Shane E. Pendergrass (D)
Neil F. Quinter (D)
Frank S. Turner (D)
  • District 14 (Montgomery County)
Anne R. Kaiser (D)
Karen S. Montgomery (D)
Herman L. Taylor, Jr. (D)
  • District 15 (Montgomery County)
Craig L. Rice (D)
Kathleen M. Dumais (D)
Brian J. Feldman (D)
  • District 16 (Montgomery County)
Karen M. Britto (D)
C. William Frick(D)
Susan C. Lee (D)
  • District 17 (Montgomery County)
Kumar P. Barve (D)
James W. Gilchrist(D)
Luiz R. S. Simmons (D)
  • District 18 (Montgomery County)
Alfred C. Carr, Jr. (D)
Ana Sol Gutierrez (D)
Jeffrey D. Waldstreicher (D)
  • District 19 (Montgomery County)
Henry B. Heller (D)
Benjamin F. Kramer (D)
Roger Manno (D)
  • District 20 (Montgomery County)
Sheila E. Hixson (D)
Tom Hucker(D)
Heather R. Mizeur(D)
  • District 21 (Anne Arundel & Prince George's Counties)
Barbara A. Frush (D)
Pauline H. Menes (D)
Brian R. Moe (D)
  • District 22 (Prince George's County)
Tawanna P. Gaines (D)
Anne Healey (D)
Justin D. Ross (D)
  • District 23A (Prince George's County)
Mary A. Conroy (D)
James W. Hubbard (D)
  • District 23B (Prince George's County)
Marvin E. Holmes, Jr. (D)
  • District 24 (Prince George's County)
Joanne C. Benson (D)
Carolyn J. B. Howard (D)
Michael L. Vaughn (D)
  • District 25 (Prince George's County)
Anthony G. Brown (D)
Dereck E. Davis (D)
Melony G. Griffith (D)
  • District 26 (Prince George's County)
Darryl A. Kelley (D)
Obie Patterson (D)
Veronica L. Turner (D)
  • District 27A (Calvert & Prince George's Counties)
James E. Proctor, Jr. (D)
Joseph F. Vallario, Jr. (D)
  • District 27B (Calvert County)
Sue Kullen (D)
  • District 28 (Charles County)
Sally Y. Jameson (D)
Murray D. Levy (D)
Wm. Daniel Mayer (R)
  • District 29A (Charles & St. Mary's Counties)
John F. Wood, Jr. (D)
  • District 29B (St. Mary's County)
John L. Bohanan, Jr. (D)
  • District 29C (Calvert & St. Mary's Counties)
Anthony J. O'Donnell (R)
  • District 30 (Anne Arundel County)
Michael E. Busch (D)
Virginia P. Clagett (D)
Herbert H. McMillan (R)
  • District 31 (Anne Arundel County)
Joan Cadden (D)
Don Dwyer, Jr. (R)
John R. Leopold (R)
  • District 32 (Anne Arundel County)
Terry R. Gilleland, Jr. (R)
Mary Ann Love (D)
Theodore J. Sophocleus (D)
  • District 33A (Anne Arundel County)
David G. Boschert (R)
Tony McConkey (R)
  • District 33B (Anne Arundel County)
Robert A. Costa (R)
  • District 34A (Cecil & Harford Counties)
Mary-Dulany James (D)
Sheryl Davis Kohl (R)
  • District 34B (Cecil County)
David D. Rudolph (D)
  • District 35A (Harford County)
Barry Glassman (R)
Joanne S. Parrott (R)
  • District 35B (Harford County)
Susan K. McComas (R)
  • District 36 (Caroline, Cecil, Kent & Queen Anne's Counties)
Michael D. Smigiel, Sr. (R)
Richard A. Sossi (R)
Mary Roe Walkup (R)
  • District 37A (Dorchester & Wicomico Counties)
Rudolph C. Cane (D)
  • District 37B (Caroline, Dorchester, Talbot & Wicomico Counties)
Adelaide C. Eckardt (R)
Jeannie Haddaway (R)
  • District 38A (Somerset & Wicomico Counties)
D. Page Elmore (R)
  • District 38B (Wicomico & Worcester Counties)
Norman H. Conway (D)
James N. Mathias, Jr. (D)
Saqib Ali (D)
Charles E. Barkley (D)
Kirill Reznik (D)
  • District 40 (Baltimore City)
Marshall T. Goodwin (D)
Salima Siler Marriott (D)
Catherine E. Pugh (D)
  • District 41 (Baltimore City)
Jill P. Carter (D)
Nathaniel T. Oaks (D)
Samuel I. Rosenberg (D)
  • District 42 (Baltimore County)
Susan L. M. Aumann (R)
William J. Frank (R)
John G. Trueschler (R)
  • District 43 (Baltimore City)
Curtis S. (Curt) Anderson (D)
Ann Marie Doory (D)
Maggie McIntosh (D)
  • District 44 (Baltimore City)
Keith E. Haynes (D)
Ruth M. Kirk (D)
Jeffrey A. Paige (D)
  • District 45 (Baltimore City)
Talmadge Branch (D)
Clarence Davis (D)
Hattie N. Harrison (D)
  • District 46 (Baltimore City)
Peter A. Hammen (D)
Carolyn J. Krysiak (D)
Brian K. McHale (D)
  • District 47 (Prince George's County)
Doyle L. Niemann (D)
Rosetta C. Parker (D)
Victor R. Ramirez (D)
Personal tools